Ekoporadenství: Odpady Královehradecký kraj
Podle ročenky MŽP bylo v roce 2008 v ČR vyprodukováno 4 421 000 tun Komunálního odpadu což bylo asi 420 Kg na osobu a z tohoto množství se vytřídilo asi 53 Kg na osobo (přičemž v roce 1999 jsme vytřídili asi 9 Kg na osobu).
Základní pojmy
Do komunálního bioodpadu patří odpad ze zahrad a parků, část odpadu z tržišť, biologicky rozložitelný odpad z kuchyní a stravoven a část objemného odpadu. Patří sem i papír a část textilních odpadů na bázi přírodních vláken. A samozřejmě část směsného komunálního odpadu, který obsahuje organický podíl. Právě ve směsném odpadu je obsažen největší podíl všech biologicky rozložitelných komunálních odpadů.
Většina obcí a měst v ČR již historicky zajišťuje nakládání s biologickými odpady rostlinného původu. Jde především o odpady z údržby sadů, parků a lesoparků, sídlištní a uliční zeleně, ale i travnatých hřišť a odpady ze hřbitovů ve vlastnictví případně ve správě měst a zahrad ve vlastnictví fyzických osob (občanů).
Původci tohoto odpadu v souladu se zákonem o odpadech jsou povinni odpad třídit a využívat. Kompostovatelné odpady ze zahrad a parků patří k nejlépe využitelným biologicky rozložitelným odpadům.
Mezi nebezpečné odpady řadíme odpady, které vykazují alespoň jednu nebezpečnou vlastnost uvedenou v příloze zákona o odpadech ( např. toxicita, karcinogenita, mutagenita, infekčnost, ekotoxicita atd.) Jako příklad nebezpečných odpadů lze uvést infekční zdravotnické odpady nebo odpady obsahující rtuť či odpady z výrob převážně používající nebezpečné chemikálie ve výrobním procesu.
Nebezpečné odpady mohou poškozovat lidské zdraví či životní prostředí, a proto jim je potřeba věnovat zvýšenou pozornost. K negativnímu působení nebezpečných odpadů může docházet na místě jejich vzniku, při transportu a v blízkosti místa jejich odstranění.
Odpad je každá movitá věc, které se osoba zbavuje nebo má úmysl nebo povinnost se jí zbavit.
Činnost zaměřená na předcházení vzniku odpadů, nakládání s odpady a následnou péči o místo, kde jsou odpady uloženy a kontrola těchto činností.
Předcházení vzniku odpadů znamená i úsporu energií a neobnovitelných zdrojů s důsledkem snížení všech emisí, což v součtu znamená perspektivu na zdravý život v čistém prostředí.
Předcházení vzniku odpadů je souborem opatření, kterými se omezuje:
- množství odpadů (i prostřednictvím opětovného použití výrobku nebo prodloužením jeho životnosti)
- nepříznivé dopady vzniklého odpadu na životní prostředí a lidské zdraví
- obsah škodlivých látek v materiálech a výrobcích.
Materiálovým využitím odpadů je náhrada prvotních surovin látkami získanými z odpadů, které lze považovat za druhotné suroviny, nebo využití látkových vlastností odpadů k původnímu účelu nebo k jiným účelům, s výjimkou bezprostředního získání energie.
Časté dotazy
Technologické linky zvládnou menší množství organického znečištění, takže z tohoto hlediska není nutné tento odpad vymývat. Avšak s ohledem na to, že s tímto odpadem manipulují další osoby a zbytky organického odpadu po určité době nepříjemně zapáchají je vhodné ho vymývat.
Ano, patří - je však třeba sledovat situaci s dané obci (obec sama rozhoduje o třídění odpadů na svém území). Co vše patří či naopak nepatří do tříděného odpadu je možné zjistit na stránkách www.jaktridit.cz
Důležité kontakty
ASEKOL
Česká inspekce životního prostředí
EKO-KOM
Ekolamp
ELEKTROWIN
EMPLA AG spol s r.o., Hradec Králové
Ministerstvo životního prostředí
Odpadové hospodářství na stránkách MŽP
Státní fond životního prostředí
Miroslav Kvasnička, Středisko ekologické výchovy SEVER, pracoviště Horn Maršov