Jak naše talíře otáčí světem?

Glopolis
Út, 27/05/2014 - 09:00 - 13:00

Workshop. Co spojuje vepřový řízek s Amazonskými pralesy? Když jsme tuto otázku pokládali kolemjdoucím v pražských ulicích, všichni dotázaní zvedali udiveně obočí. Což právě teď možná činíte i vy. Kupodivu toto propojení existuje, ačkoliv je pro mnohé z nás neviditelné.

Ve skutečnosti takových neviditelných spojení mezi námi, českými spotřebiteli, a zbylým světem, existuje mnoho. Zcela jednoduše, pokud by celé lidstvo žilo jako průměrný český občan, potřebovali bychom pro udržení světové spotřeby 2,8 planety.

Koncept udržitelné nebo zodpovědné spotřeby zatím v naší společnosti není rozšířeným tématem. Může být vnímán jako složitý, možná omezující naši svobodu nebo také jako finančně nákladný. Tyto představy mohou být částečně pravdivé (ne však nutně), nicméně zamyšlení nad způsobem, jakým žijeme a jaký model společnosti svými spotřebitelskými volbami podporujeme, je nezbytné. Souvisí to totiž s klíčovými výzvami, kterým dnes lidstvo čelí a které si vyžadují naši pozornost.

Nadměrné užívání přírodních zdrojů, tahanice mezi industrializovanými národy o tyto zdroje v rozvojových zemích, a klimatické změny, to vše představuje výzvy, kterým čelíme v důsledku chudoby, nerovnosti a nárůstu světové populace. Konkrétně současný vývoj globálního potravinového systému nepřináší přesvědčivé řešení, jak si poradit s příčinami chronického hladu. Naopak, dále prohlubuje opomíjení drobných rolníků, ničí přírodní základ, na němž se pěstují potraviny, a je masivně nehospodárný. Tyto trendy ohrožují samotnou budoucí schopnost lidstva uživit se.

Velká část řešení spočívá na vládách, privátním sektoru a dalších článcích potravinového řetězce. Část však závisí také na nás, spotřebitelích. Naše volby udávají směr výrobním modelům, a celkově pomáhají proměňovat naše společnosti i svět a vytvářet jeho budoucnost. Uvědomělí spotřebitelé mohou přispět k vytvoření udržitelnějšího a spravedlivějšího potravinového systému. Ale k tomu potřebují přístup k informacím a povědomí o výzvách, které nás v budoucnosti čekají.

Hlad a chudoba tvoří součást negativní, pro nás vzdálené agendy, kterou není snadné komunikovat. Téma zodpovědné spotřeby nabízí mladým lidem a veřejnosti více možností k posílení povědomí o tom, jak můžeme k udržitelné budoucnosti přímo přispívat.

Jaké jsou cíle workshopu?
- Seznámení s novým tématem, které v našem každodenním životě propojuje rozvojovou a environmentální oblast
- Představení jiného úhlu pohledu na téma potravinové bezpečnosti, s důrazem na oblasti na které máme přímý vliv
- Inspirace pro další práci s tématem zodpovědné spotřeby

Program:
09:00-09:30 Registrace
09:30-09:50 Úvodní slovo (OSN, Glopolis)
09:50-10:20 Proč se zajímat o zodpovědnou spotřebu potravin? Oč se jedná? Jaké hlavní výzvy před námi stojí?
10.20-10:50 Vztah mezi potravinovou bezpečností a zodpovědnou spotřebou potravin
10:50-11:10 Přestávka
11:10-12:45 Interaktivní blok- Jak téma zodpovědné spotřeby uplatnit ve vzdělávání a osvětě? Jak komunikovat o tématech chudoby a hladu? Sdílení zkušeností, diskuse o omezeních současné praxe a alternativách
12:45-13:00 Závěr
13:00 Zodpovědný oběd

Jazyk: Anglicky a česky (překlad nebude zajištěn)

Prosím registrujte se zde.

V případě naplnění kapacity bude přednost dána zájemcům z oblasti školství, environmentálních a rozvojových NNO a multiplikátorům.

V případě dotazů kontaktujt viz níže.

Cílová skupina: 
Pedagogičtí pracovníci
Ostatní profesní a zájmové skupiny
Zejména pro zaměstnance rozvojových a environmentálních NNO, učitele a studenty pedagogiky se zájmem o téma potravinové bezpečnosti.
Místo konání akce:
Informační centrum OSN, Železná 24, 110 00  Praha
Kontakt:
Aurèle Destrée, destreeatglopolis [dot] org