Město, které (si) tvoříme

Heinrich-Böll-Stiftung Praha, Centrum kvality bydlení, Zdravá města, obce, regiony České republiky
Út, 06/11/2012 - 10:00 - 16:00

Konference by měla přivést ke společné debatě jak odborníky z oblasti městského plánování a architekty, tak zástupce měst a obcí i občanských iniciativ, kteří stojí o to podílet se na utváření společné vize pro budoucnost našich měst. Cílem je inspirovat koncepční myšlení a praktické strategie.

PROGRAM
9.30 – 10.00 Registrace

10.00 – 10.15 Uvítání - Eva van de Rakt, Heinrich-Böll-Stiftung Praha (DE/CZ), Doc. Ing. arch. Michal Kohout, Centrum kvality bydlení (CZ)

10.15 – 12.00 Panelová diskuse – Město, které (si) tvoříme (CZ/EN) - Frits van Dongen, hlavní vládní architekt Nizozemska, van Dongen - Koschuch Architects and Planners (NL), tbc, Lari Pitkä-Kangas, komisař pro udržitelný rozvoj města, zastupitel města Malmö (SE), Ing. Petr Švec, ředitel, Národní síť Zdravých měst ČR (CZ), Tomáš Ctibor, C.T. Development (CZ), Moderace: Štěpánka Duchková (CZ)

12.00 – 13.00 Oběd

13.00 – 15.00 Paralelní pracovní skupiny
- Pracovní skupina 1 - Obytné město (CZ/EN) - Doc. Jiří Klokočka, urbanista, Ghent University (BE/CZ), Doc. Ing. arch. Michal Kohout, Centrum kvality bydlení (CZ), Moderace: Ing. arch. Marcela Steinbachová, Skupina/Kruh (CZ)
- Pracovní skupina 2 – Město více generací/ Sociální aspekty městského rozvoje (CZ), Mgr. et Mgr. Marcela Petrová Kafková, Ph.D., Fakulta sociálních studií, Masarykova univerzita Brno (CZ), Mgr. Marcela Janečková, Centrum pro studium dlouhověkosti a dlouhodobé péče UK (CZ), Ing. arch. Martin Říha, architekt, expert na územní plánování (CZ), Ing. arch. David Tichý, Centrum kvality bydlení (CZ), Hana Rabenhauptová, Město Prachatice (CZ), Moderace: Ing. Petr Švec, ředitel,Národní síť Zdravých měst ČR (CZ)

15.00 – 15.15 Coffee break

15.15 – 16.00 Prezentace pracovních skupin/ Závěr (CZ/EN)

Panelová diskuse - Město, které (si) tvoříme (CZ/EN)
Udržitelný rozvoj měst vyžaduje změnu v našem přístupu k plánování. Plánování měst je v českém prostředí často vnímáno pouze jako formální splnění náležitostí, vyplývajících z právního rámce tohoto procesu. Přitom rozhodnutí učiněná v oblasti městského plánování a výstavby mají dlouhodobý dopad a ovlivňují podobu města po desetiletí (v případě budov) a staletí (v případě polohy a proporce veřejných prostor a uliční sítě).Budovy spotřebovávají přibližně polovinu světové energie a další významnou část nepřímo ovlivňují. Velká část této spotřeby je ale více než na použité technologii či stavebním materiálu závislá především na celkovém uspořádání městského prostředí a způsobu, kterým ho používáme. Co tedy znamená udržitelné plánování měst? Jakým způsobem zkoordinovat plánování infrastruktury, dopravy, veřejného prostoru a samotné zástavby do jednoho fungujícího systému? Doposud bylo koncepční plánování měst v rámci veřejné
debaty relativně marginálním tématem. Přitom minimálně na úrovni měst a regionů jde o klíčové téma pro nějž je třeba hledat politický společenský konsensus. Je tedy možné učinit proces plánování měst otevřenější? Jaké jsou nástroje a možnosti měst do tohoto procesu zapojit veřejnost? Jaké jsou možnosti a výzvy občanských iniciativ?

Pracovní skupina 1 - Obytné město (CZ/EN)
Současná města se stále více a více plošně rozrůstají a nekontrolovatelně vrůstají do okolní krajiny. Termín suburbanizace se již pomalu stává součástí veřejné diskuse. Zjišťujeme důsledky tohoto procesu a naše pozornost se obrací zpět k městu. Kompaktní město je jednoznačně udržitelnou alternativou k suburbanizačním trendům. Přináší živé veřejné prostory, dostupné služby, efektivní hromadnou dopravu aniž by konzumovalo okolní krajinu. Zároveň ale zvyšuje nároky na koordinaci jeho výstavby a plánování, vyžaduje důslednější a koncepčnější rozhodování ze strany veřejné správy. Jeho „obytnost“ závisí na řadě parametrů ovlivňujících kvalitu městského prostředí. Víme tedy, jak se takové město tvoří? Jaké jsou vhodné parametry zástavby, odpovídající stavební typologie, veřejné prostory a infrastruktura? Poučená široká veřejnost je spolu s vědomím odpovědnosti volených představitelů jednou z klíčových podmínek úspěchu procesu výstavby kvalitního městského prostředí.

Pracovní skupina 2 – Město více generací/ Sociální aspekty městského rozvoje (CZ)
Narůstající sociální rozdíly a stárnutí populace jsou dalšími výzvami. Město je prostorovou reprezentací společnosti, která ho obývá a vytváří. I proto bychom jej neměli vnímat pouze jako prostorovou formu, ale také jako propojení různých vrstev společnosti a různých generací. Město je také sítí vztahů utvářených v jednotlivých komunitách. Vezmeme-li na zřetel stárnoucí generaci - jak ji město může podpořit prostřednictvím své infrastruktury, služeb, prostředí a politik?

Pracovní jazyky: čeština/angličtina (simultánní tlumočení je zajištěno)

Účast na konferenci je bez registračního poplatku, registrace je však nutná. Registrovat se můžete do 31. října 2012 e-mailem. Při registraci, uveďte, které pracovní skupiny se chcete v odpoledním programu zúčastnit.

Cílová skupina: 
Ostatní profesní a zájmové skupiny
Veřejnost
Místo konání akce:
Centrum současného umění DOX Prague, Osadní 34,  Praha 7 (mapa)
Kontakt:
Heinrich-Böll-Stiftung Praha, Zdeňka Lammelová, zdenka [dot] lammelovaatcz [dot] boell [dot] org
Tel.: +420 251 814 174
Opatovická 28, Praha 1