Alej roku 2018

Arnika

Naše země je protkána tisíci kilometrů silnic, silniček, ulic, polních i lesních cest, parkových promenád a dalších cest. Většinu z nich odnepaměti lemují stromořadí. Aleje jsou svědectvím promyšleného komponování krajiny vlastníků panství, ale i šetrného přístupu venkovského lidu k okolnímu prostředí.

Dodnes si lidé těchto přírodních dominant v krajině i městském prostředí váží. Jak dokládá anketa Alej roku - lidé si cení jejich krásy napříč ročními obdobími, staleté tradice, příběhů, přívětivého prostředí k odpočinku a procházkám, genia loci.

Oblíbenou alej lze ocenit různým způsobem - jeden z nich nabízí již sedmý ročník ankety Alej roku, kterou již tradičně vyhlašuje spolek Arnika. Prestižní soutěž vznikla ve spolupráci se Zeleným domem Chrudim v roce 2011 a od té doby se zde představily více než dvě stovky alejí z celé České republiky.

Nominovat je možné jakékoliv stromořadí od klasické zámecké nebo parkové aleje až po stromořadí lemující silnice a cesty, jednostranné i oboustranné. Cílem ankety není mapovat pouze historické aleje staletých stromů nebo krásná zámecká stromořadí - anketa poskytuje prostor pro osobité příběhy a vlastní kritéria výjimečnosti a kouzla nominovaných alejí. Přihlásit alej do ankety je snadné a stačí k tomu pořídit alespoň jednu fotografii aleje a případně připojit příběh, jenž se s alejí či nominací pojí.

Oceněny jsou: vítězné aleje, autoři nominací, vyhlašují se krajské aleje roku a fotosoutěž o nejlepší fotografii. Vítězové se mohou těšit na unikátní a hodnotné ceny!

Kategorie

1) ALEJ ROKU 2018 celostátní soutěž

2) ALEJ ROKU V REGIONU 2018 14 regionálních vítězek

3) FOTOSOUTĚŽ

Výhry: letenka balonem Lucky balon, publikace, vstupenky (např. botanické zahrady, výstavy) a další.

Výhra fotosoutěž: fotoaparát a fototiskárny Canon, poukazy Fotoškoda

Harmonogram

- Nominace do 31.10.2018

- Hlasování 6.11.2018 až 4.1.2019

- Vyhlášení výsledků: leden 2019

Cílová skupina: 
Děti, mládež
Pedagogičtí pracovníci
Ostatní profesní a zájmové skupiny
Veřejnost