Kam kráčí ekopedagogika?

Lipka, pracoviště Kamenná
St, 16/01/2013 - Pá, 18/01/2013

3. ročníku pobytového vzdělávacího a pospolitostního semináře, jehož smyslem je společné hledání odpovědí na otázku "Kam kráčí ekopedagogika?" v duchu kritického myšlení.

Pro vzdělávací část programu domlouváme a připravujeme např. tyto přednášky a diskuse (toulání terénem si každý dopřeje libovolně):

Naděje a výzvy na klikaté cestě české environmentální výchovy:

– panelová diskuse o směřování EV v základních a středních školách a střediscích EV za účasti osobností:

Mgr. Tomáš Feřtek (EDUin, Praha), Mgr. Hana Korvasová (Lipka, Brno), Mgr. Ondřej Liška (exministr školství), PhDr. Jan Činčera, Ph.D. (Technická univerzita Liberec), Mgr. David Šorm (evangelický farář, Horní Krupá – v jednání), PhDr. Ivan Rynda (FSS UK Praha), Ing. Ivan Štěpka (ZŠ Na Beránku, Praha 4), Mgr. Michal Bartoš, Ph.D. (Sluňákov, Olomouc), JUDr. Hana Kulichová a RNDr. Jiří Kulich (SEVER Horní Maršov); v jednání je i účast PhDr. Hany Košťálové (Kritické myšlení, o.s., Praha) a PhDr. Ondřeje Hausenblase (Pedagogická fakulta UK , Praha, Kritické myšlení, o. s.).

Přednáška o přednášce:

– lektorské dovednosti pohledem skvostného rétora PhDr. Ivana Ryndy (FSS UK Praha)

Doporučené očekávané výstupy (DOV) pro environmentální výchovu:

– co přinesly a jak by se měly dále vyvíjet – diskuse s PhDr. Markétou Pastorovou (Národní ústav pro vzdělávání, Praha – v jednání), doc. PaedDr. Hanou Horkou, CSc. (Pedagogická fakulta MU, Brno), Mgr. Petrou Šimonovou (TEREZA, Praha), PhDr. Janem Činčerou, Ph.D. (Technická univerzita Liberec) a RNDr. Dášou Zouharovou (Lipka, Brno).

Věc Šumava:

- Ekosystémy šumavské přírody a možnosti jejich ochrany – přednáška prof. Ing. Hany Šantrůčkové, CSc. (Katedra biologie ekosystémů Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity);

- Co se za uplynulý rok událo v národním parku Šumava – projekce dokumentu Nalezeni na ztraceném, beseda s režisérem filmu Mgr. Janem Skalíkem (Katedra environmentálních studií FSS MU) a ochranářem RNDr. Mojmírem Vlašínem (Ekologický institut Veronica, Brno).

Chemické problémy znečištění životního prostředí – obecně i k situaci v České republice:

– přednáška prof. RNDr. Ivana Holoubka, CSc., ředitele Centra pro výzkum toxických látek v prostředí (RECETOX) Přírodovědecké fakulty MU v Brně.

Novinky ze středisek EV:

–mj. např. informace k mezinárodnímu semináři Outdoor learning – Proč vzdělávat v přírodě? (Mgr. Markéta Dvořáková a Mgr. Irena Opršalová, Sluňákov) – a další aktuality.

Seminář začne obědem ve středu 16. 1. a skončí obědem v pátek 18. 1. 2013. Organizační garantkou akce je Jana Dvořáčková, programovým garantem je Aleš Máchal. Přihlášky prosíme posílejte e-mailem co nejdřív, neboť místa mohou být rychle obsazena. Pořadatelé si vyhrazují právo dát přednost zájemcům o účast na celé akci (ST–PÁ). Podrobné informace o programu obdrží všichni řádně přihlášení účastníci do Vánoc 2012.

Cílová skupina: 
Pedagogičtí pracovníci
Ostatní profesní a zájmové skupiny
Pro pedagogy a lektory středisek ekologické výchovy.
Místo konání akce:
Rychta,  Krásensko (mapa)
Cena: 1900 Kč

Cena zahrnuje ubytování, kompletní stravování a náklady na lektory.

Kontakt:
Jana Dvořáčková, jana [dot] dvorackovaatlipka [dot] cz
Tel.: +420 543 420 823