Obecné informace

Pokud potřebujete konzultace či jinou pomoc při sepisování grantové žádosti, neváhejte se obrátit na registrované organizace, které tuto pomoc nabízejí. Naleznete je v sekci "Databáze kontaktů" - typ služeb “Metodická a konzultační pomoc pro organizace".

ERASMUS + PROJEKT MOBILITY MLÁDEŽE A PRACOVNÍKŮ S MLÁDEŽÍ

Termín(y) vyhlašovatele: 
Čt, 02/02/2017
Termín(y) vyhlašovatele: 
St, 26/04/2017
Termín(y) vyhlašovatele: 
St, 04/10/2017
Výše částky: 
dle činností
Charakteristika: 

Tento projekt mobility může zahrnovat jednu či více těchto činností

Mobilita mládeže

Mobilita mladých lidí:  Výměny mládeže: Výměny mládeže umožňují skupinám mladých lidí alespoň ze dvou různých zemí setkat se a strávit společně až 21 dnů. Během výměny mládeže účastníci, s podporou vedoucích skupin, společně absolvují pracovní program (kombinace workshopů, aktivit, debat, rolových her, simulací, venkovních aktivit, atd.), který sami předem navrhnou a připraví. Výměny mládeže umožňují mladým lidem: rozvíjet své kompetence, uvědomovat si společensky relevantní témata či tematické oblasti, objevovat nové kultury, zvyky a životní styly, především prostřednictvím vzájemného učení se, posilovat hodnoty, jako je solidarita, demokracie, přátelství, atd. Proces učení v rámci výměn mládeže probíhá neformálními vzdělávacími metodami. Díky kratšímu trvání jsou projekty Výměn mládeže vhodné pro mladé lidi s omezenými příležitostmi; výměna mládeže tak nabízí příležitost zúčastnit se mezinárodní mobility v bezpečí skupiny podporované vhodným počtem vedoucích, kteří se postarají o jednotlivé účastníky. Výměna mládeže také může posloužit jako ideální platforma pro diskuzi o problematice začleňování a diverzity. Výměny mládeže vycházejí z mezinárodní spolupráce mezi dvěma nebo více spolupracujícími organizacemi z různých zemí Evropské unie i mimo ni.

Evropská dobrovolná služba:  Tato aktivita umožňuje mladým lidem ve věku 17–30 let vyjádřit svůj osobní závazek prostřednictvím neplacené dobrovolné 87 Část B – Projekt mobility pro mladé lidi a pracovníky s mládeží služby na plný úvazek po dobu až 12 měsíců v jiné zemi Evropské unie nebo mimo ni. Mladí dobrovolníci mají příležitost podílet se na každodenní práci organizací věnujících se informovanosti a politikám s tématem mládeže, osobnímu a společenskovzdělávacímu rozvoji mladých lidí, občanské angažovanosti, sociální péči, začleňování znevýhodněných, životnímu prostředí, programům neformálního vzdělávání, informačním a komunikačním technologiím a mediální gramotnosti, kultuře a tvořivosti, rozvojové spolupráci, atd. Mladí lidé s omezenými příležitostmi mohou získat další finanční podporu, která umožní jejich účast, a navíc mohou jet na projekt EDS na kratší dobu (2 a více týdnů).  Projekt může být určen pro 1–30 dobrovolníků, kteří svoji dobrovolnou službu mohou absolvovat buď individuálně, nebo ve skupině.
 
Mobilita pracovníků s mládeží: Školení a síťování pracovníků s mládeží: Tato aktivita podporuje profesní rozvoj pracovníků s mládeží formou pořádání činností, jako jsou nadnárodní/mezinárodní semináře, školení, akce sloužící k navázání kontaktů, studijní pobyty atd. nebo pobyty v zahraničních organizacích působících v oblasti mládeže za účelem stínování nebo pozorování. Všechny tyto aktivity jsou zajišťované organizacemi účastnícími se projektu. Účast pracovníků s mládeží na těchto aktivitách přispívá k budování kapacit jejich organizací a měla by mít jasný dopad na každodenní práci těchto lidí s mládeží. Výsledky učení by měly být dále šířeny v oblasti práce s mládeží.
Důležité podmínky a omezení: 

Doba trvání projektu od 3 do 24 měsíců

DALŠÍ KRITÉRIA ZPŮSOBILOSTI PRO VÝMĚNY MLÁDEŽE - Od 5 do 21 dnů, bez započtení doby na cestu, Mladí lidé ve věku mezi 13 a 30 lety s pobytem v zemích vysílajících a přijímajících organizací. Vedoucí skupiny zapojené do výměny mládeže musí být minimálně ve věku 18 let, minimálně 16 a maximálně 60 účastníků (bez vedoucích skupin). Minimálně 4 účastníci ve skupině (bez vedoucího skupiny). Každá národní skupina musí mít alespoň jednoho vedoucího skupiny

Žadatelé musí předložit žádost o grant nejpozději do následujících termínů:

2. února, 12:00 (poledne) SEČ pro projekty, které začnu v době mezi 1. květnem a 30. zářím téhož roku

26. dubna, 12:00 (poledne) SELČ pro projekty, které začnou v době mezi 1. srpnem téhož roku a 31. prosincem téhož roku 4. října, 12:00 (poledne) SELČ pro projekty, které začnou v době mezi 1. lednem a 31. květnem následujícího roku

Všechny zúčastněné organizace zapojené do aktivity v rámci Evropské dobrovolné služby musí mít k příslušnému datu konce lhůty pro podání žádosti platnou akreditaci EDS 

 V roce 2017 bude při výběru projektů kladen důraz zejména na: projekty, které oslovují znevýhodněné mladé lidi, šíří diverzitu, interkulturní a mezináboženský dialog, společné hodnoty svobody, tolerance a dodržování lidských práv, stejně jako na projekty zvyšující mediální gramotnost, kritické myšlení a smysl pro iniciativu mladých lidí, stejně jako projekty, které vybaví vedoucí mládeže kompetencemi a metodami potřebnými pro šíření společných základních hodnot naší společnosti, zejména mezi těžko dosažitelnými mladými lidmi, a metodami předcházení násilné radikalizaci mladých lidí.