Sucho – přizpůsobení se změně klimatu

Koalice pro řeky
Pá, 10/06/2016 - 09:31

Konference s panelovou diskusí nad tématy "Strategie přizpůsobení se změně klimatu" a "Návrhy adaptačních opatření".

Program konference:
09:30 - 10:00 registrace
10:00 zahájení
10:00 - 10:40 prezentace projektu „Zavádění retenčních a infiltračních adaptačních opatření“
10:50 - 12:20 příspěvky panelistů k tématu „Strategie přizpůsobení se změně klimatu“
12:20 - 12:40 přestávka
12:40 - 13:00 prezentace výsledku ankety „Priority strategie přizpůsobení se změně klimatu“
13:00 - 13:30 reakce panelistů na výsledky ankety
13:03 – 15:00 společná diskuze nad výsledky ankety a prezentovaným projektem „adaptačních opatření“
15:00 závěr a ukončení

Zaměření konference:
Společným znakem mnoha projektu, studií a koncepčních materiálu připravovaných či zahájených v posledních letech se stalo slovo „sucho“. Toto slovo je využíváno pro vyjádření aktuálnosti a naléhavosti řešeného tématu, ale díky neustálému opakování mnohdy zůstává pouze symbolem, který ztratil skutečný obsah. Jaký je tedy skutečný obsah slova „sucho“? Co si můžeme představit pod spojením „opatření proti suchu“?
Ministerstvo životního prostředí zpracovalo v meziresortní spolupráci „Strategie přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách ČR“. Tato „Strategie“ doporučuje jedenáct hlavních adaptačních opatření spojených s problematikou vodního hospodářství a vodního režimu krajiny. Všem panelistům bude položena stejná otázka. Seřaďte adaptační opatření navržená „Strategií“ dle vašich priorit a toto pořadí okomentujte.
Všem účastníkům semináře budou rozdány „hlasovací lístky“ na kterých bude možné vyznačit individuální pořadí priorit opatření navržených „strategií“. Bude stanoveno „průměrné pořadí“ priorit adaptačních opatření, míra rozkolísaností hodnocení a míra souladu pořadí stanoveného ve „strategii“ a pořadí jednotlivých panelistů s názorem účastníků semináře. Po prezentaci výsledku bude poskytnut panelistů krátký čas na reakci a bude následovat moderovaná diskuze.
Pořadatelé si jsou vědomi určitého omezení objektivních možnost stanovení pořadí adaptačních opatření. Některá adaptační opatření jsou jen obtížně souměřitelná. K stanovení pořadí je možné přistoupit mnoha způsoby, dle priorit, časové posloupností, negativního vymezení či oborového ukotvení. Účelem konference proto primárně není stanovit „závazné“ pořadí aktivit, ale spíše otevřít diskusi na dané téma.
Konference je součástí projektu „Zavádění retenčních a infiltračních adaptačních opatření v povodí Moravy“, který mimo jiné zpracoval konkrétní příklady možného uplatnění adaptačních opatření na zemědělská povodí, lesní povodí, říční nivy i urbanizovaná území. Pořadatelé očekávají v diskuzi zpětnou vazbu i k tomuto tématu.

Doporučená adaptační opatření:
1. Integrované plánování v oblasti vod se zahrnutím vlivů a dopadů ostatních sektorů z hlediska prognóz požadavků na vodní zdroje podle různých scénářů klimatické změny a vývoje společnosti.
2. Optimalizace vodního režim v krajině komplexním a integrovaným způsobem, tzn. plánovanou podporou opatření na vodních tocích a v nivách v součinnosti s opatřeními v ploše povodí
3. Využití systém hodnocení výhledové vodní bilance v rámci šestiletých cyklů plánů povodí, aby umožnil posuzovat vývoj vodní bilance v její prostorové a časové proměnlivosti na území ČR (hydrologické i vodohospodářské) a racionální rozhodování státní správy při povolování odběrů a vypouštění.
4. Koncepčně a legislativně řešit zvládání dlouhodobého nedostatku vody, a tím předcházet eskalaci mimořádných událostí vyvolaných těmito extrémními meteorologickými jevy.
5. Optimalizovat a zajistit funkce vodohospodářské infrastruktury (vodovodů a kanalizací) v případě extrémních hydrologických situací (sucho, povodně, zhoršená kvalita vody) a v případě dlouhodobých změn v hydrologickém cyklu.
6. Provést revizi a aktualizaci vymezení oblastí ochrany vod ve smyslu vodního zákona (ochranných pásem vodních zdrojů, chráněných oblastí přirozené akumulace vod, zranitelných oblastí, citlivých oblastí, a dalších).
7. Podpořit účinnými nástroji (legislativními, finančními, regulačními) vsakování, zachycování a opětovného využívání dešťových srážek v urbanizovaných územích a zvážit možnosti alternativních způsobů hospodaření např. formou řízené umělé infiltrace.
8. Upravit systém povolování vypouštění odpadních vod tak, aby kladl maximální důraz na aplikaci BAT (best available technology).
9. Snižovat spotřebu kvalitní pitné vody pro účely, k nimž není tak vysoká kvalita nezbytná (např. splachování toalet, praní, zavlažování zahrad apod.), a podporovat znovuvyužití částečně čištěných odpadních vod (grey water).
10. Zohlednit problematiku přístupu ke správě menších vodních toků a hospodaření v jejich povodích, jelikož se jedná o klíčové lokality z hlediska dopadů zvýšené variability klimatu na regionální úrovni (četný výskyt přívalových povodní, atd.).
11. Revidovat seznam lokalit v Generelu území chráněných pro akumulaci povrchových vod s cílem posoudit stávající seznam lokalit v generelu a vytipovat další plochy lokalit vhodných pro vybudování vodních nádrží (především k pokrytí potřeb obyvatelstva a energetiky).

Cílová skupina: 
Ostatní profesní a zájmové skupiny
Veřejnost
Místo konání akce:
místnost č. 417, Novotného lávka,  Praha